Okrutne morderstwo Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wstrząsnęło całą Polską i Europą. Po tej niewyobrażalnej zbrodni wielu komentatorów życia publicznego zgodziło się, że poziom nienawiści w przestrzeni publicznej przekroczył wszelkie granice i czas na poważnie zabrać się za walkę z mową nienawiści i językiem pogardy.
Problem mowy nienawiści dostrzegają także władze Łodzi. Na drugi dzień po tragedii, która rozegrała się w Gdańsku, Wiceprezydent Miasta Łodzi Tomasz Trela zapowiedział przeprowadzenie w łódzkich szkołach zajęć na temat mowy nienawiści.
Z kolei we wtorek, 21 stycznia Wiceprezydent Tomasz Trela skierował list do dyrektorów szkół, w którym zwrócił uwagę na problem hejtu i mowy nienawiści. Zaprosił też pedagogów na konferencję "Mocna Moc Słowa", organizowaną przez Łódzkie Towarzystwo Pedagogiczne w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Konferencja skierowana jest do nauczycieli, a poruszać ma wielorakie aspekty hejtu internetowego i mowy nienawiści, co pomoże nauczycielom w niełatwych rozmowach z uczniami, szukającymi wsparcia i rady po wydarzeniach z Gdańska. Wiceprezydent Łodzi poprosił też dyrektorów o umożliwienie nauczycielom uczestnictwa w tej konferencji.