Tegoroczne Łódzkie Targi Edukacyjne, to nie tylko możliwość zapoznania się z ofertami szkół średnich, uczelni wyższych czy porozmawiania z potencjalnymi pracodawcami. W czwartek, 14 marca w łódzkiej Atlas Arenie, odwiedzający XXII Łódzkie Targi Edukacyjne mogli wysłuchać debaty pod nazwą "Warto być zawodowcem", w której udział wziął m.in. Wiceprezydent Miasta Łodzi Tomasz Trela.
Debata zorganizowana przez Gazetę Wyborczą, wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi i lokalnymi partnerami, miała pokazać, że stereotyp mówiący o szkołach zawodowych, jako tych gorszych, jest całkowicie nieprawdziwy. Uczestnicy debaty podkreślali, że kończąc szkołę zawodową, młody człowiek wchodzi na rynek pracy ze specjalistyczną wiedzą i praktycznymi umiejętnościami, co nierzadko pozwala znaleźć dobrze płatną pracę szybciej, niż po szkołach ogólnokształcących.
Wiceprezydent Miasta Łodzi Tomasz Trela zwracał uwagę, że Łódź wspiera i rozwija szkolnictwo zawodowe, chcąc odbudować jego pozycję i popularność. Miasto zachęca młodzież do wybierania szkół zawodowych, pokazując im korzyści wynikające z ukończenia techników czy zawodówek.
"W latach 2012-2017 na termomodernizację i remonty szkół zawodowych w Łodzi przeznaczyliśmy 16 mln zł, a od 2018 do 2020 roku planujemy wydać dwa razy tyle" - mówił Wiceprezydent Tomasz Trela.
Jednak termomodernizacje i remonty szkół zawodowych to nie jedyne wsparcie dla szkół zawodowych. Miasto wie też, jak ważna dla dobrego i kompleksowego kształcenia w szkołach zawodowych, jest współpraca z biznesem. W ostatnich latach Łódź nawiązała współpracę z ponad 500 firmami, które ułatwiają uczniom zdobywanie doświadczenia i praktycznych umiejętności.
Zachęcając młodzież do wybierania szkół zawodowych miasto regularnie organizuje "Dni Doradztwa Zawodowego" czy "Łódzkie Targi Edukacyjne", które są największą imprezą wystawienniczą w regionie.